דוח אשראי צרכני נכון לשנת 2021

החל מאפריל 2019 נכנס אל חיינו חוק נתוני האשראי, כאשר הוא אמון על איסוף של מידע פיננסי עלינו במהלך השנים האחרונות. דוח אשראי צרכני מכיל לא מעט נתונים שונים בנוגע לפעילות הפיננסית שעשינו, החל מעסקאות אחרונות וגדולות שביצעתם עד התנהלות עובר ושב ועוד.כל אלו הופכים לקריטים כיום מכיוון שבמידה ותרצו להשתמש בחלק מהכלים הפיננסים שהבנק שלכם מציע, כמו הלוואות או מסגרות אשראי שונות, הבנק יבקש לראות דוח מסוג זה.  הדוח תקף גם לחברות חוץ בנקאיות כמו חרות האשראי השונות, שגם הן כמו הבנקים אמורות לקבל את דוח האשראי שלכם ולהבין האם אתם עלולים להיות מסוגלים לעמוד בריביות או במסגרות שיציבו לכם.

עיקרי הדוח

כיום הדוח של בנק ישראל מורכב כולו מ8 פרקים, כאשר כל אחד מהם מלבד האחרון המשמש למילון מושגים, מכיל מידע שונה שאמור לתת תמונה מצב כללית להתנהלות הפיננסית שלכם.

1. תמצית

פרק זה יעסוק בתמצות של כל ההתנהלות הפיננסית שלכם, בין אם בעובר בשב, בסך ההתחייבויות שלכם לבנק כמו הלוואות משכנתאות, מסגרות אשראי וכמובן נתונים אשר יעידו עליכם במידה ולא הצלחתם לעמוד באחד מאותם התחייבויות.

2. עובר ושב

תכליתו של הפרק השני יהיה לעסוק בהתנהגות שלכם בעובר ושב, החל מהוראות קבע אותם אתם משלמים או לא, לקוחות שמעורבים ומסלולי הריביות שכבר קיימים בחשבון שלכם.

3. עסקאות פעילות

פירוט של כל העסקאות הקיימות בחשבון שלכם מסתכם בפרק זה, כאשר נלקחו בחשבון מסגרות אשראי, הלוואות רכב, הלוואות פעילות אחרות ועוד.

4. עסקאות לא פעילות

פרק זה יעסוק בהלוואות שהחזרתם או בחשבונות קודמים שלכם

5. מידע מהמערכת הציבורית

פרק זה מאגד לתוכו מידע מהרשויות והגופים הציבוריים השונים, החל מהוצאה לפועל, כונס נכסים והגבלות של בנק ישראל. כל אלו יתפרשו בדוח כשלילים במידה ויהיו קיימים ועלולים לגרום לקושי בקבלת הלוואה או משכנתא.

6. פניות שהתקבלו

פרק זה יפרט על כל הפניות שכבר נעשו בעבר אל לשכות האשראי עבור אותו הלקוח.

7. מנהליות

פרק זה ירכז בפירוט על כל בקשות הלקוח אל להשכה, כמו בקשת דוח, בקשות לתיקון ועוד.

מה הם הדגשים להתנהלות נכונה?

דגשים יכולים להיות מאוד אינדיבידואלים, החל מצריכת אשראי נמוכה יותר או הגבלה של חשבונות מסויימים או אפילו דחיית הלוואה. אבל כן חשוב לזכור כי דוח אשראי נכון מתבסס על לא מעט נתונים פיננסים, מה שאמור לשקף לנו את היכולת שלנו בהתחייבויות להלוואות, מסגרות אשראי ועוד. לכן עליכם לשאוף למלא התחייבויות אלו על מנת לשמור על דירוג גבוה וחיובי.