הפתרון לבדידות ע"פ חכמת הקבלה

אי אפשר לשרוד בעולם הזה לבד. לכאורה דבר ידוע, אבל בפועל אנחנו חיים הפוך. בדידות היא לא תופעה חדשה אבל מאז הקורונה נראה שהיא הופכת לחברה הכי קרובה. מהצורך בריחוק הפיזי ועד הגילוי שבפועל  אנחנו ממזמן מרוחקים נפשית ורגשית ממילא, הקורונה הדגישה במיוחד את מצוקתם של הקשישים והאנשים המבודדים – ומה עושים?

האגו גדל וגורם לכולנו להיות יותר מרוכזים בעצמנו

אנשים הם יצורים חברתיים ומעבר למזון ושתיה הצורך באינטראקציה אנושית וזרימה רגשית הם צרכים הכרחיים לחיים בריאים. חכמת הקבלה אומרת שבני האדם זקוקים לסביבה אנושית תמידית. בתוכנו יש רצונות וחללים שאפשר למלא ולהגשים רק דרך קשרים עם אנשים אחרים.

בכל אדם יש אגו – רצון ליהנות – האגו הזה גדל וגורם לכולנו להיות יותר מרוכזים בעצמנו ולהתרחק מאחרים, אלא אם כן הם "שלנו" או כאלה שאנחנו צריכים. מצד שני העולם משתנה לצורה יותר ויותר אינטגרלית – למערכת אחת קשורה ומחוברת – העולם כאילו נסגר באמת לכדור קטן אבל עם אנשים שלא מסוגלים לסבול אחד את השני.

לכן, ניסינו כמה שפחות להתערבב ולנהל חיים נפרדים אבל במקביל גרמנו לכולנו להתנתק מרשתות תמיכה ומהתקשרויות רגשיות. למעשה, בגלל שיש לנו חסך רגשי בהתקשרויות היינו עסוקים בניסיונות למלא את עצמנו בסיפוקים אחרים שאולי ממלאים אותנו לרגע אבל משאירים מאחוריהם ריקנות וכאב. אם היינו ממשיכים באותה צורה היחסים האנושיים היו מתדרדרים לכזאת רמה שהיינו מגיעים לסכנת הישרדות. 

חכמת הקבלה רואה בקורונה קריאת השכמה מהטבע לטפל בכל החולי שבחברה האנושית וביחסים בין האנשים. למעשה, הקורונה היא הביטוי והתוצאה הישירה של חוסר האיזון ברמה האנושית. כאשר נאזן את היחסים ביננו לבריאים וחיוביים יתאזנו אחרינו כל שאר הרמות בטבע וכל התופעות מהם אנחנו סובלים כעת – משינויי האקלים, האסונות והמחלות.

והבדידות? החברה האנושית אמורה להגיע למצב שכל האנשים ירגישו בה חום וביטחון. כלומר המצבים שאנחנו עוברים עכשיו אמורים להביא אותנו להבנה שהחיים הקודמים היו רעים בשבילנו ויש בידינו כעת הזדמנות ענקית ליצור במו ידינו חיים חדשים טובים ויפים. 

ע"פ חכמת הקבלה ניתן לעשות זאת אם נחיה לפי חוקי הטבע. בטבע קיימים חוקים פיזיקליים כמו חוק המשיכה אבל מעל להם קיים חוק עליון – חוק הערבות. כולנו מערכת אחת שבה כולם תלויים זה בזה ומשפיעים זה על זה לכן כל אחד הוא יקר וחשוב והיחס בין כל האנשים צריך להיות יחס של נתינה, כבוד והתחשבות. כך מתנהל הטבע כבר היום, חוץ מאיתנו כמובן.

האומללות והבדידות בתוכנו מותירה חללים ריקים היכולים להתמלא אך ורק ע"י יחסים קרובים וחמים עם אנשים. אם לא נשנה את החיים שלנו לכיוון חיובי הדדי ומשותף, לא נוכל להמשיך להתקיים. הטבע רוצה להביא אותנו למצב שבו נחיה בבריאות ובאושר. הפתרון הוא בנו ובשבילנו – אף אדם לא בודד.