חגי תשרי על פי הקבלה

על פי חכמת הקבלה, חגי ישראל מתארים בעצם את התהליך של התפתחות הנשמה הרוחנית של האדם. החגים מתארים זאת בצורה סמלית ע"י מנהגים ומסורת אבל מעבר למעשים הגשמיים ישנם פירושים רוחניים לכל פעולה. כשמדברים על התפתחות רוחנית מדברים על תהליך מחזורי ספירלי. זה אומר שהתהליך אומנם חוזר על עצמו כל שנה אבל כל פעם בדרגה אחרת. כל פעם עולים ספרה וחווים את כל התהליך במדרגה חדשה לחלוטין. כל מחזור כזה נקרא "שנה".

חגי ישראל מתארים בעצם את תהליך התפתחות הנשמה

במהלך "השנים" הללו אנחנו חווים מצבים שונים הבאים בעצם לסייע לנו בהתפתחות כדי שנעלה לשלב הבא. תתארו לכם משחק מחשב, בכל שלב ישנו אתגר שצריך לעבור וברגע שעוברים משיגים נקודות. אותו העיקרון גם כאן – כל חג או מועד בלוח השנה העברי הוא בעצם שלב ב"משחק של החיים". כאשר אנחנו עוברים את השלב הזה אנחנו משיגים נקודות – משיגים הבנות, תובנות והארות המקדמות אותנו מבחינה רוחנית.

 תקופת ראש השנה היא בעצם התחנה הראשונה במחזור ההתפתחות הספירלי. היא השלב שבו אנחנו מבינים שיש צורך לתקן את נשמותינו עד שנגיע למצב הראשוני שבו התחלנו – נשמה אחת מאוחדת. מתחילים את התיקון הרוחני בעשרה מצבים רוחניים בהם אנחנו חווים את הפער ביננו לבין המצב המתוקן שלנו – נשמה הנכללת מעשר ספירות. עשרת ימי התשובה מסמלים את עשר הספירות הללו. כשאנחנו מגלים את גודל הפער אנחנו מבקשים כוחות לתיקון. אנחנו מרגישים שאנחנו זקוקים לכפר על הפער הזה ולכן המצב שבו אנחנו מבקשים כפרה נקרא "יום הכיפורים". בסוכות אנחנו מקבלים את הכוחות שביקשנו ואז מתחיל תהליך התיקון. תהליך התיקון הוא ארעי, הוא יימשך עד שנשלים את מלאכת התיקון ולכן בסוכות יושבים בסוכה – בית ארעי המסמל את התהליך הזה. שמחת תורה מסמלת את סיום מלאכת התיקון ואיחוד חלקי הנשמה לכדי נשמה אחת ולכן אנחנו עומדים במעמד הר סיני (הר השנאה) ומקבלים את התורה – על פני השנאה מגיע האור המתקן אותנו.

המצבים הללו הם פנימיים וכמובן שאינם תלויים בימות השנה או בלוח החגים. ניתן לעבור את המצבים הללו בכל יום ולכן יש לזכור שהחגים אלו רק סמלים הבאים להזכיר לנו את העבודה האמיתית שלנו כעם ישראל – להגיע לתיקון הנשמה הכללית.