חינוך בראי הקבלה

מערכת החינוך נמצאת כבר שנים במצב לא טוב, אפשר להיווכח בכך בקלות על ידי עלעול מזדמן בכתבות שהתפרסמו בשנים האחרונות בכלי התקשורת השונים. מי שיש לו ילדים בגיל בית הספר יכול לראות את המצב על ילדיו, מה שעצוב ומדאיג מאוד הורים בימים אלה. חכמת הקבלה יכולה לתת למערכת החינוך כיוון חדש, שינוי מסלול עם תרצו, שיעביר אותה למצב בריא, יציב ונכון.

צריך להפסיק עם הישיבה בטורים

הנקודה העיקרית בראייה של חכמת הקבלה בנושא החינוך היא שיש לראות את העולם כמערכת אינטגרלית, מעגלית, ולא כאוסף של מערכות שאינן קשורות אחת לשנייה. מתוך הראייה הזו עולה מספר דברים באופן מידי, והראשון שבהם הוא אמנם טכני אבל יש לו משמעות עמוקה ומדובר על אופן הישיבה בזמן פעילות לימוד או חינוך. בעוד שהיום מקובל לשבת בטורים של כסאות, לפי חכמת הקבלה יש לשבת במעגל על מנת להדגיש את התפיסה האינטגרלית, מעגלית, של העולם. במעגל כזה כולם שווים, כל משתתף יכול לראות באותו אופן את חבריו וחברותיו לתהליך הלימוד ואין "מלפנים" או "מאחור" בקרב התלמידים.

תוכן מערכת החינוך על פי חכמת הקבלה מתחיל מכלל מאוד פשוט, וידוע, שאומר בפשטות "ואהבת לרעך כמוך". יש לא מעט מוסדות חינוך שכרזה עם הטקסט הזה תלויה במקום בולט, אלא שאין שום יישום של הכלל הזה בפועל. יש לא מעט תרגילים ושיטות לימוד שאפשר להשתמש בהם על מנת להנחיל את הכלל הזה לתלמידים, למשל כללי שיח במעגל בזמן השיעורים. הכלל השני, גם הוא פשוט יחסית, אומר שאנשים לומדים הכי טוב מתוך דוגמא. לכן על המחנכים והמחנכות לשמש דוגמא באופן ההתנהלות שלהם על פי הכלל הזה שאומר שצריך לכבד את הזולת, המינימום הוא "אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך".

חומר הלימוד במערכת חינוך על פי חכמת הקבלה לא שונה מהותית ממה שמלמדים היום, אלא שצריך ללכת לפי הכלל "נשמת אדם תלמדנו". בפועל זה אומר שיש צורך להכיר את הילד ולראות את מגוון הנושאים המתאימים לו ולקבוע ביחד איתו את מסלול הלמידה עבורו. מכך נובע גם שיש גם צורך בקשר אישי בין תלמיד למורה, ולכן נדרשים יותר מורים במערכת.