כלכלה בראי הקבלה

זה לא סוד שכסף מנהל את העולם. לאנשים יותר אנרגטיים יש יותר כסף והם מנצלים את האחרים. מהו השורש הרוחני של תופעה זו? ומדוע אדם רוחני צריך להיות עני? ברוחניות לא רואים בני אדם עניים אלא יותר קנאה, רמת תרבות וחינוך נמוכה וכולי.

כסף מנהל את העולם

ע"פ חכמת הקבלה למושג עוני יש פירוש אחר. אדם רוחני מרגיש עני, משום  שחסרה לו השגת הבורא, השגת העולם העליון, הוא כל הזמן רוצה את זה. המושג "עוני" עצמו אינו נובע מחוסר כסף, אלא מתפיסות שמכנות במושג עניים ומעוטי יכולת את אותם אנשים שכל הזמן חושבים על רוחניות. בוודאי, שעושר רב מעל לנורמלי, גם משעבד את האדם. אנשים עשירים לא יכולים לעסוק בחכמת הקבלה, הם יותר מדי עסוקים בלמלא את העושר שלהם.

השורש הרוחני של כסף זה "מסך". כסף בא מהמילה "כיסוף", כיסוי. כסף זה כוח שמכסה את האגו שלנו ונותן לנו אפשרות לפעול מעל לרצון האגואיסטי. אדם המשתמש בצורה נכונה בכסף, יכול לעשות הרבה מאוד דברים מועילים בעולם שלנו. אבל בדרך כלל האדם נופל לשליטת הכסף, "נקנה" על ידו.

ברוחניות יש כמה סוגים של חובות. הכלכלה הרוחנית היא מעניינת מאוד. היא בנויה על מסך, החזרת האור וכוונה או למען עצמי או למען האחר. פעם בשבע שנים ופעם בחמישים שנה מתרחשת מחיקת חובות.

אדם מקובל הוא יכול לתאר באופן מלא את הכלכלה החדשה. למרבה הצער, את הכלכלה הנוכחית מתאר כל מי שרוצה ואיך שבא לו, מפני שהיא אינה פועלת לפי חוקים. השבירה הרוחנית שינתה הכול לגמרי, הופיעה שליטה של כוחות שליליים, לחץ, גניבה, במקום השפעה. לפעול לפי חוקים הכוונה לרצון לקבל, צמצום, מסך ואור חוזר. כמה אפשר לקבל וכמה לא. כמה לתת, להשפיע וכמה לא. כמה קיבלת וכמה היית יכול לקבל אם היית נותן לאחר וכולי. כאן נשקלות הפעולות החיוביות והשליליות שלך. מה גם שהפעולות השליליות אינן גורמות נזק לאף אחד, מפני שזה מה שהעברת לאחר, כדי שהוא יעשה פעולה במקומך וירוויח ממנה.

באיזה אופן גם אתה מרוויח מזה? ברוחניות אתה לא צריך לקבל שום דבר מאף אחד, היכולת לתת, להשפיע לאחרים, זה הרווח שלך. כלכלה שעוברת דרך האגו, מכוונת כדי לקבל ולקחת עוד אחוזים. ואילו ברוחניות זה להיפך, אני נותן כדי שזה יעבור ממני ואז הכול שלי.